Bergama Tiyatro Festivali sona erdi

84
5af9b2a2eb10bb49a044d49c

İZMİR’in Bergama ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslarası Bergama Tiyatro Festivali, konuklar ve etkinlikler ile final yaptı. 4 gün boyunca Bergama’nın tüm otelleri tiyatroseverlerin akınına uğradı. Kentin sokaklarında, tarihi mekanlarında çeşitli oyunlar seyirci ile buluştu.

5af9b2a2eb10bb49a044d49c

 

 

 

 

Dört gün gün boyunca yurtiçi ve yurtdışından tiyatro ekibi ve tiyatroseverlerin Bergama buluştuğu festival Asklepeion Antik Tiyatro’da dünyaca ünlü Yunan Yönetmen Theodoros Terzopulos’un ‘Ajax, The Madness’ oyunu ile sonlandı. Sofokles’in Ajax tragedyasının ihanet, öfke, çılgınlık, intikam, intihar ve vicdan azabı gibi ana temaları üzerine Attis Tiyatrosu’nun sahnelediği oyun dakikalarca ayakta alkışlandı.

EDEBİYAT VE TARİH BİR ARADA

Türkiye’de polisiye romanların en sevilen yazarı ve yeni çıkacak kitabında Bergama’yı anlatarak okurlarını gizemli bir tarih yolculuğa çıkarmaya hazırlanan Ahmet Ümit, edebiyat ve tarih üzerine keyifli bir panel ile festivalde, tiyatroseverler ve okurları ile buluştu. Bergama’nın tarihi birikimi ve değerlerinin kendisini çok etkilediğini ifade eden Ahmet Ümit yeni yazacağı romanı konusunda da okurlarına birkaç ipucu verdi.

Son gün ayrıca Halı Dokuma ve Sepet Yapımı, Tersine Mühendislik / Öykü Kurma Teknikleri ve Dans Atölyeleri yapıldı. Çocuklar için Çamlıpark’ta ‘Catastrophe’, Arasta’da Neslihan Arol’un ‘Meddah Geldi Haaanım’ ve Mekan Artı’nın ‘Yaşamak mı Zor, Çince mi’ oyunları büyük beğeni kazandı. Kızıl Avlu’da Çıplak Ayalar Kumpanyası’nın ‘Sen balık değilsin ki’ ve Bodytext’in dans gösterileri ise ilgiyle izlendi.

TURİZME KATKI

Dört gün boyunca Bergama’nın her köşesinin tiyatro sahnesine dönüştüğü etkinlik kente turizm açısından da kazanım sağladı. Bergama’da bütün otellerin dolduğu etkinlikte esnafın da memnun olduğu dile getirdi.

BERGAMA (İzmir), (DHA)

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.