Dans karnavalı için geri sayım başladı!

11

“Street Dans”, Hip Hop, Popping, Locking, Jazz, Funk, Dancehall gibi dans stillerini içinde barındıran, 21.yüzyılın en popüler dans türlerinden birisi.

Dans karnavalı için geri sayım başladıStreet dansın öncülerinden olan Michael Jackson, Janet Jackson, Paula Abdul, Run Dmc, Beyonce gibi ünlüler, bu dansı tüm sahne şovlarına taşıdılar.

Bu yıl üçüncüsü yapılacak olan “İstanbul 3.Street Dans Karnavalı” Gnctrkcll ana sponsorluğunda, Puma, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve dgT Ajans’ın katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Karnaval, dünyaca ünlü konukları, dans severleri zengin programıyla bir araya getiriyor.

Bu yıl ilk kez programa yarışmalı bir bölüm eklendi. Hip Hop dalında yarışacak dansçılara değişik ödüller verilecek. Jüri masasında uluslararası alanda ünlü olmuş koreograflar, Eszteca Noya, Laure Courtellmont, Nelson Ewande, Yeya Ekstrom ve Hareket İstanbul Dans Topluluğu sanat yönetmeni Tan Temel yer alacak.

Genel koordinatörlüğünü Duygu Etikan’ın yaptığı karnaval, ülkemizdeki genç street dansçıların ve koreografların yeteneklerini sergileyerek, dansın sunduğu özgürlükçü tavrı görsel bir şölen ile kitlelere duyurmayı amaçlıyor.

Eszteca Noya’nın dans kariyeri 1983 yılında henüz 9 yaşında Amsterdam sokaklarında dans ederek başladı. Sokak dansının gelişimine paralel olarak Breakdans, popping-locking, house dancing, jazz ve sokak dansının tüm formlarını öğrendi. Spice Girls Dünya Turu (1998), Missy Elliot, En Vogue, Donna Summer, Another Level gibi sanatçılarla çalıştı. Son dönemde D.J Jean, G-Spot, Chipz’in müzik kliplerinin ve G-star Jeans, Footlocker, Levi’s, Sun Computers, EMI music, Universal Music, Byte Records, Zomba Jive Records ve Virgin Musik reklam filmlerinin koreografilerini yaptı. Halen Amsterdam’daki dans okulunda street dance’in tüm formlarını öğretmeye devam ediyor.

Laure Courtellemont, Ragga Jam Ders isminin yaratıcısıdır. Ragga Jam & dancehall koreografı olarak New york, Miami, Los Angeles, Brazilya, Fransa, Italya, Rusya, Polonya, İngiltere, İspanya, Portekiz, Meksika, Çin gibi ülkelerde çalışmış ve workshoplar düzenlemiştir. Paris’te MCM, MTV, Canal+ gibi kanallarda dans şovları düzenlemiştir. Nike, So You Think you Can Dance, All Star Game, Theater de Paris’te koreograf ve dansçı olarak yer almıştır.

Dünyaca ünlü yeni jenarasyon popping dansçılarından biri olan Nelson Ewande, 2005 yılından bu yana katıldığı yarışmalarda 50’den fazla birinciliğe imza attı. Bu yarışmalardan birkaçı, Juste Debout, Urban Champ, Battle Hiphop, King of the Ground, UK Bboy World Championship. Eğitmen, koreograf ve jüri olarak Fransa, Yunanistan, İtalya, Dominik Cumhuriyeti, İspanya, İsviçre, Kore ve Japonya gibi ülkelerde çalışmıştır.

Tan Temel, 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Bölümünden mezun oldu. 2001 yılında, New York Merce Cunningham Dance School’dan aldığı burs ile Cunningham tekniği üzerine çalıştı. 2003 yılında, Cemal Reşit Rey Dans Tiyatrosu Topluluğu’na katıldı. 2005 yılında, Geyvan McMillen ile birlikte İstanbul Dans Tiyatrosu Topluluğunu (IDT+) kurdu. Topluluğun direktörlüğünün yanında birçok ulusal ve uluslararası festivalde dansçı ve eğitmen olarak yer aldı. 2007 yılında, Uluslararası Chicago Dans Festivali’nde yapmış olduğu koreografi ile “Uluslararası Koreografi Ödülü” aldı. 2011 yılında “Hareket İstanbul” adı altında kendi bağımsız topluluğunu kurdu. Halen, kendi topluluğu ile koreografilerini üretmekte ve sergilemektedir. Uluslararası dans platformlarında, üniversiteler ve festivallerde ders vermektedir. Bunun yanında Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Ana Sanat Dalı’nda çalışmalarını sürdürmektedir.

Yeya Ekstrom, Avrupa ve ABD’de yaptığı başarılı çalışmalarıyla kendini ispatlamış İsveçli bir dansçıdır. Kendine özgü dans stili popping ve jazz’dan etkilenmiştir. MTV, ZTV, TV4 and TV3/Strix gibi televizyon kanalları için dans şovları hazırlamıştır. FHM dergisi, Miss World 2006, Nike, Helly Hansen gibi çalışmalarda ismini koreograf olarak duyurmuştur. Hazırladığı dans gösterileri, The European Championships in Athletics, Nike Convention Europe, The Opera House Gothenburg gibi ortamlarda seyirciyle buluşmuştur. Halen dans eğitmeni olarak dünyanın dört bir yanında ders vermeye devam etmektedir.

Bu program kapsamında “30.İstanbul Uluslarası Film Festivali”nde ve “10.Roma Bağımsız Film Festivali”nde yer almış olan ve büyük ilgi toplayan  “SPOTLARIN ALTINDA DANS” belgeseli gösterilecek. Yönetmenliğini Duygu Etikan’ın yaptığı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen bu film,  Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, P.Diddy, Toni Braxton, Jennifer Lopez, Pussycat Dolls, Spice Girls, Christina Aguilera gibi birçok sanatçının sahnesinde yer alan dansçı ve koreografların dünyasına girerek onların bilinmeyen yönlerini seyirciye tanıtıyor.

İzleyiciler, program boyunca, Türkiye’nin önde gelen DJ’ Fresh B’nin müzikleri eşliğinde unutulmaz bir gece geçirecekler.

Etkinlik 28 Mayıs 2011 Cumartesi günü saat 18.00 de, Refresh Maslak Venue salonunda gerçekleştirilecek. Biletler Biletix gişelerinden temin edilebilir.

Dans tutkunları, program ve ayrıntılı bilgiye  http://www.streetdancecarnival.com adresinden ulaşabilirler

kaynak:http://sanat.milliyet.com.tr/dans-karnavali-icin-geri-sayim-basladi-/etkinlikler/haberdetay/20.05.2011/1392638/default.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here