Eşekli kütüphanecinin müzesi için yer aranıyor

69

Ürgüp İlçesi’nde, eşeğiyle köy köy gezerek insanların ayağına kitap taşıyan Mustafa Güzelgöz’ün çocukları, babalarının adını yaşatmak için müze açmaya hazırlanıyor.

Eşekli-kütüphanecinin-müzesi-için-yer-aranıyor

Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde, 1940’lı yıllardan itibaren eşeğiyle köy köy gezerek insanların ayağına kitap taşıyan Mustafa Güzelgöz’ün çocukları, babalarının adını müze açarak yaşatmak için yer arıyor.

Ürgüp’te müze açacak yer bulamayan Güzelgöz Ailesi, geçici olarak evlerinin bir odasını babalarının anısı için müzeye çevirdi. Ancak odanın küçük olması nedeniyle müzeyi halka açamayan Güzelgöz kardeşler, Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı’dan yardım istedi.

Balcı müze için olumlu cevap verdi ancak konuyla ilgili henüz adım atılmadı. Babasının Ürgüp’te kütüphane görevlisi olduğunu söleyen Aziz Güzelgöz, “Her köye bir kütüphane yaptıramayınca o da katırlarla köylüye mobil kütüphane hizmeti sunmuş. Kitaplara talep hep erkeklerden olunca kütüphaneye gelen kadınların dikiş makinesini kullanabileceklerini söyleyerek kadın sayısını da artırmış” dedi.

KAYNAK: HABERTÜRK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here