“Gelincikler” sergisi Toronto’da açıldı

173

gelincikler

Ressam Hikmet Çetinkaya’nın “Gelincikler” resim sergisi, Kanada’nın Toronto kentinde belediye binası salonunda açıldı.

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğu ile Kanada Türk Topluluğu Derneği tarafından, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Hikmet Çetinkaya’nın 44 yağlı boya tablosu izlenime sunuldu.

Serginin açılışına katılan Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Minna Wong, Türk toplumunun gerçekleştirdiği etkinliklerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Barışı bu kadar güzel anlatan sergi için teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney de dünyada çarpışan ve birbirini öldüren tarafları, birbirine bu kadar yaklaştıran başka bir savaş olmadığını ifade etti. Güney, sanatçı Çetinkaya’nın bir gelincik tablosunu, günün anısına Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Wong’a hediye etti.

Kanada Türk Topluluğu Derneği Başkanı Cenk Sayın da AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatçı Çetinkaya’nın katılamadığı serginin, 6 Mart’a kadar açık kalacağını söyledi. Sayın, gelinciğin, Kanada toplumunda da savaşlarda hayatını kaybedenleri hatırlamakta sembol olarak kullanıldığını kaydetti.

Kaynak:trthaber kültür sanat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.