Hasankeyf gelecek yıl müzeye kavuşuyor

155

Batman’da Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’nda Türkiye’nin en modern müzelerinden biri kuruluyor.

Batman’ın Hasankeyf ilçesi gelecek yıl modern, bölgedeki medeniyetleri yansıtan bir müzeye kavuşacak.

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında, Türkiye’de ilk defa uygulanan sistem ile Ilısu Baraj Göl Alanı’ndan çıkarılarak, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınan bölgedeki tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin yerleştirme süreci tamamlandı.

Yeni yerleşim alanı yakınında oluşturulacak Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’nda Türkiye’nin en modern müzelerinden biri kuruluyor. 6 bin 600 metrekaresi kapalı olmak üzere 60 bin metrekareden oluşacak Hasankeyf Müzesi’nin teşhir alanı ve salonunun yapımı için ileriki günlerde ihale yapılacak.

Gelecek yıl hizmete açılacak müzede, Hasankeyf başta olmak üzere bölgedeki kurtarma kazılarından çıkarılan eserler sergilenecek.

“BU ESER TÜRKİYE’DE SADECE BİR TANE”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü Yalçın Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, binlerce yıllık yerleşim yeri Hasankeyf’in kültür ve medeniyet tarihinde çok önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Bakanlığın, eserlerin korunması ve taşınması için yıllardır çok özenli çalışma yürüttüğünü dile getiren Kurt, bu kapsamda taşınan Zeynel Bey Türbesi’nin çok özel bir türbe olduğunu vurguladı.

Zeynel Bey Türbesi’nin Türkistan medeniyetinde çok özel bir stile sahip, anıt eser olduğuna işaret eden Kurt, “Bu eser Türkiye’de sadece bir tane. Bunun dışında birçok türbemiz mevcut ama bu yapıda bir tane. Çinileri, süslemeleri ve bezemeleriyle çok özel, çok nadir bir eserdir” dedi.

Kurt, Venedik Sözleşmesi’nin 7. maddesine göre tarihi eserlerin yerinde korunmasının esas olduğunu ancak ulusal ve uluslararası boyutta çok büyük menfaat gerektiren taşımalara izin verildiğini kaydetti.

Bin 100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasının bu alanda Türkiye’de bir ilk olduğunu bildiren Kurt, “Türbe, büyük bir başarıyla bütünsel olarak buraya taşındı” diye konuştu.

KÜLTÜR ADASI OLUŞTURULUYOR

Genel Müdür Yalçın Kurt, türbenin yanı sıra su altında kalacak alandaki hamam, cami, mezar ve başka türbelerin de aralarında bulunduğu birçok eserin yeni yerleşim alanına taşınacağını aktardı.

Ilısu Barajı’nda su tutulmasının ardından su havzasının hemen üstünde bulunan alanda Kültür Adası oluşturulacağına dikkati çeken Kurt, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’nda 60 bin metrekare büyüklüğünde Hasankeyf Müzesi kurulacağını belirtti.

Kurt, 6 bin 600 metrekaresi kapalı alandan oluşacak müzenin çok modern olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

NTV Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.