İzleyeni Ürperten 10 Başarılı Korku Filmi

73
autopsy-of-jane-809x715

Sinemanın bir çok insanda bağımlılık yapıyor. Türlerine göre herkese uyan bir alternatifi havada karada her zaman var. Korku kategorisi sanırım herkesin bayıldığı bir çeşit değil. Yani benim yakın çevrem pek tercih etmez. Ben özel olarak ilgilenir ve yalnız bile olsam izlerim! Korku sinemasının apayrı bir mecra olduğunu düşünüyorum. İşte korku-gerilim sevenler için 10 film seçtim. Bakmadan önce ışıkları kapatın!

1- Stigmata / Stigmata – 1999

Annesinin Frankie’ye hediye ettiği kolyeyle birlikte, vücudunda bileklerinde oluşan yaralardan dolayı hayatı değişmeye başlar. Stigmata teşhisi konan kadın mesajlar almaya başlar. Filmdeki İsa heykelinin gözyaşları ürperticiydi.

 

2- The Cell / Hücre – 2000

Seri bir katilin, son kurbanının nerede olduğunu bulmak için zihninin derinliklerine inen psikoterapist Catherine, orada zorlu ve korkutucu bir deneyim yaşayacaktır. Film görüntüleriyle çok etkileyiciydi.

 

3- 30 Days Of Night / 30 Gün Gece – 2007

Her yılın bir ayını sadece gece olarak geçiren Alaska’da, bir grup tanımlanamayan türler çıkar. Kasaba halkının sayısı azaldıkça, grup güçlenir. Yok olmaları için gün ışığına ihtiyaç vardır. Filmin kış sahneleri içinde sürekli gece de geçmesi tempoyu hep yukarıda tutuyor.

 

4- Dead Silence / Ölüm Sessizliği – 2007

Saw ve The Conjuring serisiyle ivme kazanan başarılı yönetmen James Wan’ın çok öne çıktığını düşünmediğim oldukça ürpertici filmidir. Bir aileye hediye olarak gelen kukla Billy şüphe uyandırmaz taa ki evin hanımı korkunç şekilde ölünceye kadar. Filmden sonra kukla antisempatizanlığı oluşması çok doğaldır!

 

5- Shutter / Resimdeki Hayalet – 2008

Yeni evli çift iş için Japonya’ya giderler. Tokyo’da moda çekimleri yapan Ben, fotoğraflarda siluetlere rastlamaya başlar. Her şey bundan sonra çözülmeye başlayacaktır. En son sahneler etkileyiciydi.

 

6- Chernobyl Diaries / Çernobil’in Sırları – 2012

Altı kişilik arkadaş grubu, turistik gezi için, çernobil faciasından önce ikamet yeri olup, artık terkedilmiş Pripyat’a giderler. Gezerlerken yalnız olmadıklarının farkına varacaklardır. Bu filmde de tansiyon arabaları bozulup, rehberin öldürülmesinden sonra hiç düşmüyor!

 

7- The Visit / Ziyaret – 2015

Büyükanne ve büyükbabalarını ziyarete giden iki kardeş, ikisininde de garip davranışlarını görmeye başlarlar. Eve dönmek isteyen çocukların bu umudu gittikçe azalmaya başlar ve korku tırmanır. M.Night Shyamalan sonunda yine şaşırtıyor!

 

8- The Boy / Lanetli Çocuk – 2016

Bebek bakıcılığı için İngiliz bir ailenin yanına gelen Greta, çocuğun bir oyuncak olduğunu görünce şaşırır. Bu gülünç durum gittikçe tuhaf bir hal alır ve oyuncak bebeğin aslında gerçek olduğunu anlar. Film kocaman bir evde iki kişi arasında geçiyor. Korku nesnesi olarak kullanılan karanlık, sesler, kaybolan eşyalar dozunda kullanılmış.

 

9- Don’t Breathe / Nefesini Tut – 2016

Üç arkadaş kör bir adamın evine hırsızlık için girerler. Ancak hiç de tahmin ettikleri gibi evden çıkmak kolay olmayacaktır. Film her sahnesiyle geriyor.

 

10- The Autopsy Of Jane Doe

Baba oğulun birlikte çalıştığı morga, nedeni bilinmeyen bir şekilde öldürülen Jane Doe isimli kadının cesedi getirilir. Otopsi başladığında, gerçeği öğrendikçe bir dizi ürpertici olaylar meydana gelmeye başlayacaktır. Film izlediğim en iyilerdendi. Yalnız belirtmekte yarar var; otopsi sahneleri gerçekten sağlam mide istiyor!

Listekitap

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.