Kültür Bakanlığından Sinemaya 25 Milyon TL Destek

148
kultur-bakanligindan-7f0c381ea317fbb28e07

Kültür ve Turizm Bakanlığının sinema sektörüne verdiği destek açıklandı.

kultur-bakanligindan-7f0c381ea317fbb28e07

Bugün bakanlıktan yapılan açıklama:

Kültür ve Turizm Bakanlığı “Uzun Metrajlı Film Yapım” ve “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” dallarında 30 projeye toplam 25 milyon 600 bin TL destek verdi.

Bakanlık, ülkedeki tek sinema fonu olarak genç ve umut vaat eden yönetmenlerin ilk sinema filmlerini yapabilmelerine imkân sağlarken, deneyimli sinemacıların yeni projelerine de destek veriyor. Sinema destekleri uluslararası örneklerinde olduğu gibi alanında uzman sektör temsilcilerinin yer aldığı “Destekleme Kurulu” tarafından belirleniyor.

Bakanlığa bu yıl başvuruda bulunan 334 adet uzun metrajlı film projesinin değerlendirildiği Destekleme  Kurulu toplantısında, 12 tane “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” projesine 6 milyon 250 bin TL,  18 tane “Uzun Metrajlı Film Yapım” projesine 19 milyon 350 bin TL olmak üzere toplam 25 milyon 600 bin TL destek sağlandı.

Bakanlık destekleri ile film üretimine önemli katkı sağlandı ve yıllık yerli film üretimi 139’a ulaştı. Bakanlık destekli filmlerin üretimdeki payı ise yüzde 30. Film üretiminde bu artış yaşanırken Türk filmleri uluslararası film festivallerinden de ödüller almaya başladı ve sektörün dışa açılma süreci hızlandı.

Bakan Nabi Avcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yeni sinemacıların sektöre kazandırılması ve uluslararası arenada yakalanan başarılar desteklerin önemini gözler önüne sermektedir. Genç yönetmenlerin sektöre kazandırılması öncelikli hedeflerimiz arasında olup, sinema sektörüne verdiğimiz destekler artarak devam edecektir. Bu noktada sektöre sağladığımız destekleri çeşitlendirecek, Ülkemizi film çekim merkezi haline getirerek yabancı yapımların da teşvik edilmesini sağlayacak olan Sinema Kanunu ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sinema Destekleme Kurulu, 8-10 Mart 2017 tarihlerinde yapılacak yılın ikinci toplantısında “Belgesel Film Yapım”, “Animasyon Film Yapım, “Kısa Film Yapım”, “Araştırma-Geliştirme” ile “Senaryo ve Diyalog Yazım” projelerini değerlendirecek.

Edebiyat Haberleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.