Liseli öğrencinin ‘Cennete Mektup’u senaryo ödülü aldı

65

φ

Suriye’de bombaların içinde tüm sevdiklerini ailesini kaybeden küçücük bir bedenin “insanlığı sorgulayan” mektubu senaryo oldu ve ödül aldı. Vasiyet mektubunda “Ey Ölüm meleği! Acele et ve ruhumu al ki artık Cennette yemek yiyeyim. Ben çok açım.” diyen Suriyeli kızın hikayesini senaryolaştıran Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Deniz Bostan, 2. Koruncuklar İçin BAK Liselerarası Senaryo Yarışması’nda en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

SETEM ile Koruncuk Vakfı işbirliği, Kültür Bakanlığı desteğiyle düzenlenen kısa film ve senaryo yarışması sonuçlandı. Senaryo yarışmasının kazananı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Sinema TV Bölümü 9. Sınıf öğrencisi Deniz Bostan oldu. Bostan, Suriyeli bir çocuğun vasiyet mektubuyla ilgili haberi internette gördü ve senaryolaştırdı. Suriyeli kız, çizdiği resimle tabutun içinde kendini tasvir ederken, ailesine yazdığı vasiyette şu ifadelere yer verdi:

“Bu benim vasiyetimdir. Canım annecim! Senden benim güzel gülüşlerimi hatırlamanı ve yatağımı olduğu gibi bırakmanı istiyorum. Ve sen ablacığım! Arkadaşlarıma de ki: ‘O açlıktan öldü…’ Ve sen abiciğim! Üzülme; ama, ikimiz birlikte, ‘Biz açız!..’ dediğimizi hatırla. Ey Ölüm meleği! Acele et ve ruhumu al ki artık Cennette yemek yiyeyim. Ben çok açım. Ve ey ailem! Benim için korkmayın. Ben sizin yerinize de Cennette yiyebildiğim kadar çok yiyeceğim.”

Haberden çok etkilendiğini ifade eden Deniz Bostan, senaryosuyla 2. Koruncuklar İçin BAK Liselerarası Senaryo Yarışmasına katıldı. Dokunaklı senaryosuyla jüriyi etkileyen Deniz Bostan, En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

SABAH

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here