Manisa’da hastanelerin kliniklerine kitaplık kurulacak

83
5a8ae321eb10bb4cc08e228c

MANİSA’da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliğiyle ‘Manisa Okuyan Hastane’ projesi hayata geçecek. Kentteki bütün hastanelerin servislerinde kurulacak kitaplıklarla hastalar, hastanede kitap okuyabilecek.

5a8ae321eb10bb4cc08e228c

Manisa’da okuma alışkanlığını artırmak için hastanelere de kitaplık kurulması için projesi hayata geçirildi. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan projeyle ‘Manisa Okuyan Hastane Projesi’ başladı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ve İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici protokolü imzaladı. Protokolle, Manisa’daki devlet hastanelerinin bütün kliniklerine kitaplık kurulacağı bildirildi.

Projeyle ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, hastanelerdeki servislere kitaplıklar kuracaklarını belirterek, hastanede yatan kişilerin kitapları okumasını sağlayacaklarını söyledi. Yemenici, Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi başlattıklarını belirterek, “Son yıllarda gerek internet, gerekse akıllı telefonların yayılmasıyla birlikte okumayı unuttuk. Okuma alışkanlığımız gitgide yok oluyor. Çocuklara örnek olmak, geleceğimize sahip çıkmak için böyle bir projeye start veriyoruz. Hastanede yatanların okuma alışkanlıklarını da geliştireceğiz” dedi.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ da Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin 4 yıl önce kurulduğunu belirtip, “Azerbaycan’da 10 kütüphane oluşturduk, Manisa türkülerini yeniden canlandırdık ve köy okullarını kütüphaneye kavuşturduk” dedi.

Okuma alışkanlığını artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özdağ, “17 ilçenin 15’inde yeni hastanemiz var. Ahmetli ve Kula’ya da yeni hastaneler yapacağız. Bütün hastanelerin kliniklerine kitaplık koyacağız. Vatandaşlar hastaneye geldiklerinde kitapla tanışsınlar. Çünkü biz kitap medeniyetinin çocuklarıyız. Artık kitap okumuyoruz ya da az okuyoruz. Teknoloji bağımlılığı bizi kitaptan uzaklaştırıyor. Önceliğimizi sağlık kitaplarına vereceğiz ve 100 temel eseri de kitaplıklara koyacağız. Bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Batı dünyası hem yazıyor hem de okuyor. Onun için teknolojiye hakimler. Doğu toplumları hala okumuyorlar. 300 yıldır okumuyorlar, o nedenle bugün teknolojide geriler” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’na ve diğer illerdeki sağlık müdürlerine seslenen Özdağ, Manisa’daki projenin örnek alınmasını istedi.

Özdağ, “Büyük hastanelere kütüphane yapalım, ama her klinikte de bir kitaplığımız olsun. Doktorlar ya da sağlık çalışanları da orada kitap okuyabilecek” dedi. En kısa zamanda bütün hastanelerin kliniklerinde bir kitaplığın kurulacağını belirten Milletvekili Özdağ, uygulamaya öncelikle kent merkezsine uzak ilçelerin hastanelerinde başlayacaklarını ifade etti.

Hürriyet

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here