Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

75
mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli (İzmit), Antalya, Konya, Adana, Kayseri, Mersin,Gaziantep gibi daha birçok ilde tehlikeli işlerde çalışan personele Myk yeterlilik belgesi vermektedir. 

Mesleki yeterlilik belgesi almaya karar veren bir kişinin öncelikle o meslek grubuyla ilgili yetkilendirilmiş bir kurumu var mı diye araştırması gerekmektedir. Bu firmalar kendi alanlarında yurt içi ve yurtdışında en tanınmış ve yetkin firmalardır. Bu sebeple yetkili firma denilmiş ve o mesleğin yeterliliğini ölçebilecek kalitede olduğu gösterilmiştir. Mesleki Yeterlilik Kurumu portalında şu an aktif olan firmalar bellidir. Bu siteden kendi ilimizde ya da istenen ilde bulunan yetkili firma bulunup o firmaya başvuru yapılabilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler ile ilgili olarak öncelikle 2015 yılında kanunla belirtilen özellikteki meslekler öncelikli olarak yani zorunlu olarak bu yeterlilik belgesini almaları gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerdeki” pek çok meslek ve meslek grubunda olanlara bu belgenin alınması zorunludur. Bu mesleklerde zorunlu olmasının sebebi can sağlığının her şeyden önemli olmasıdır. Ayrıca bu konuda iş ve işçi sağlığı dersleri verilmektedir. Bu sebeple öncelik bu mesleklerdedir. 2017 sonuna doğru da yeni meslek grupları bu konuda ilgili zorunluluk listesine eklenecektir. Bu konuda Avrupa Birliği Uyum süreci çerçevesinde belirlenen özellikler de etkili olmaktadır. Avrupa iş ve işçi sağlığı ve güvenliği kriterlerine bakmak gerekmektedir.

İşkur Mesleki Yeterlilik Belgesi Vermekte midir?

İşkur mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili olarak öncelikle İşkur bu belgeyi vermemektedir. Ancak bu belgenin verilmesinin sonunda o kişi bir iş sahibi değilse ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu ile İşkur arasında imzalanan anlaşmaya göre Mesleki Yeterlilik Kurumu bu sertifika programına dahil olanları İşkur’a sadece bildirecektir. İşkur’da bu alanda elemana ihtiyacı olan firmalar arasında aracı olacaktır. Şayet İşkur’a yeterlilik belgesi alınan alanla ilgili olarak iş başvurusu yapılıp yapılmamasına bakarak o iş için eleman bildiriminde bulunacaktır. Elimizde belgemiz varsa bir şekilde işe alınacağız demektir.

Sizler de mesleki yeterlilik belgesi almak ve mesleki bilginizi resmi olarak kanıtlamak istiyorsanız aşağıdaki web sitesinden mesleki yeterlilik belgesi veren kurumların tam listesini öğrenebilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here