Mevlana Galata Mevlevihanesi’nde anıldı

95
mevlana-galata-mevlevihanesinde-anildi
Mevlana Galata Mevlevihanesi’nde anıldı

İSTANBUL, (DHA) – MEVLANA Celaleddin-i Rumi, 743’üncü vuslat yılında, Galata Mevlevihanesi’nde Şeb-i Arus programıyla anıldı.

Büyük İslam alimi ve mutasavvıf Mevlana’nın 743’üncü vuslat yılında, Kültür ve Turim Bakanlığının desteğiyle, Beyoğlu Belediyesi, Uluslararası Mevlana Vakfı ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle Galata Mevlevihanesinde düzenlenen program Tekke pilavı ikramı ile başladı. Programa, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra farklı dinlere mensup çok sayıda din adamıyla sanat, iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan programda yaptığı konuşmada, Mevlana’nın sadece kendileri için değil, bütün insanlık için çok önemli bir sığınak olduğunu söyledi.

Mevlana’nın, dünyanın her geçen gün büyüyen yaralarına sunulmuş bir şifa gibi hayatta olduğunu kaydeden Demircan,”Duamız, onun mirasına layık olmak, aşk ile yaşamak ve aşkla vuslata ermektir. Dünyaya tanışmak ve kaynaşmak için farklılıklarıyla gönderilen insanlar, bunları birbirini tamamlayan birer motif gibi görmek yerine, birbirlerine doğrultacakları birer silah gibi ellerinde tutuyorlar. Hazreti Mevlana, asırlar öncesi bu ihtilafı görmüş, birlikte yaşamak için tek ve ölümsüz reçetesini aşk olarak yazmıştır. Etrafımızda kötü şeyler oluyor, bütün bu kötü şeylerin dermanı, onun yürüdüğü yoldur, o yolda bıraktığı izlerdir. Bugün burada, Halep’in ıstırabı ve hicabıyla, küçücük bedenlere isabet eden kurşunların sancısıyla, küçük yaşta yetim kalan, öksüz kalan yavruların acısıyla cem oluyoruz. Birkaç gün önce onlarca canımızı bizden alan hain saldırının tesiri altındayız.” diye konuştu.

Program, Mevlevi dervişleri tarafından Sema Mukabelesi icra edilmesiyle devam etti.

Hüriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here