Mimari ve Çağdaş Sanat Bir Arada

8

Konsept ve tasarımını Bülent Erkmen’in yaptığı, Fatoş Üstek editörlüğünde hazırlanan ‘Beklenmedik Karşılaşmalar’ son 10 yılın üretimleri üzerinden mimarlık ve çağdaş sanat birlikteliğini ele alan özel kitaplardan biri. ‘Mimarlıkla ilişki bağlamında 2000’li yılların çağdaş sanat çalışmaları’ altbaşlığıyla sunulan kitap, Zorlu Center’ın desteğiyle yayımlandı.

Küratör ve sanat eleştirmeni Fatoş Üstek sanat, mimarlık ve izleyici arasındaki o üçlü ilişkiyi sorgulayan kitapla ilgili “Sanat tarihi gibi öğretici değil. Ortaya kavramlar atan ve o kavramları sorgulamanızı istiyor” diye konuşuyor.

Mimarlıkla ilişki bağlamında uluslararası alanda isim yapmış 50 sanatçının 2000’li yıllarda oluşturduğu işleri kapsayan çalışma hazırlanırken 250’den fazla eser değerlendirilmiş. Peki, kriterler ne ve kitaptaki işler neye göre seçilmiş? Üstek, bu kriterleri şöyle özetliyor: “Eserlerin geneline baktığımızda ilk göze çarpan elbette yapıtların salt heykel olmaması. Ulusal temsiliyet taşımıyorlar, hiçbiri anıt niteliğinde değil. Yapıtların klasik anlamdaki heykel kuramını kırması ise en önemli ortak özellikleri.”

50 sanatçı arasında ise Anish Kapoor, Dan Graham, Bruce Nauman, Sarkis, Doris Salcedo, Fischli & Weiss, Jenny Holzer, Do Ho Suh, James Turrell, Richard Wilson, Ayşe Erkmen gibi isimler var. Kitap, görsel sanatlar alanında mimari bir boyutu olan ve durumlar yaratan yakın dönem çağdaş sanat çalışmalarına odaklanmış.

Kaynak:http://www.sanatsalhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here