Müzelik eserleriyle galeride

108

Daha önce hep müzelerde sergilenen Semiha Berksoy ilk kez bir galeride, Galerist’de izleyiciyle buluşuyor. Bütün resimleri hikayeleriyle sergileyeceklerini anlatan Melkan Tabanlıoğlu, “Bu serginin en büyük misyonu Semiha Berksoy’u bugünkü izleyiciye, koleksiyonerlere daha iyi anlatmak” diyor.

semiha_berksoy

Türkiye sanatının en kendine özgü isimlerinden biri, Semiha Berksoy kapsamlı bir sergiyle Galerist’e konuk oluyor. Semiha Berksoy Türkiye’nin ilk kadın opera sanatçılarından biri olarak batılı müzik devrimlerinin başrolünde yer almış, dönemin pek çok ünlü ressam, şair ve sanatçısıyla dostluklar kurmuş, bütün yaşamını yaptığı resimler ve enstalasyonlarla sanata dönüştürmüş benzersiz bir sanatçı. Berksoy’un resimleri bugüne kadar aralarında İstanbul Modern’in de olduğu müze ve kurumlarda, Venedik dahil bienallerde sergilendi. Ama ilk kez bir galeride izleyiciyle buluşacak. ‘Halüsinasyon Duvarı’ adlı sergi, yarın (13 Kasım Perşembe) açılacak ve 10 Ocak’a kadar görülebilecek. Semiha Berksoy’un farklı yapıtlarından örnekler, onun 70 yıllık sanat yaşamını yansıtan ses kayıtları, videolar, fotoğraf ve kişisel objeler de sergide yer alacak. Bunların içinde daha önce orijinalleri hiç görülmemiş Nazım Hikmet’le mektupları belli ki resimler kadar ilgi çekecek.

Serginin önemli bir özelliği, kuruluş çalışmaları hız kazanan Semiha Berksoy müzesini gündeme getirip ona katkıda bulanacak olması. Galerist’in ortaklarından Melkan Tabanlıoğlu ve Semiha Berksoy’un kızı Zeliha Berksoy’la sergiyi konuştuk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.