Radyonun İçindekiler” izleyiciyle buluşuyor

44
radyonun-icindekiler-izleyiciyle-bulusuyor
21. yüzyıl insanlığının gerçekliğinden kalkılarak yazılan, Türk tiyatrosunda mültecileri ele alan ilk oyun “Radyonun İçindekiler” 6 Nisan’da İstanbul Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

 

Cenk Gündoğdu’nun yazdığı Ragıp Yavuz’un yönettiği “Radyonun İçindekiler”, bir radyonun içinden geçen ve sadece duyduğumuz o an bizi sarsan, ardından gündelik hayatın temposuyla unuttuğumuz/unutmak istediğimiz o acıyı gerçekçi bir yorumla önümüze koyuyor.

6 Nisan’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘nde izleyiciyle buluşacak  oyunda; Irak, İran, Filistin ve İsrailli insanların birbirlerinden habersiz yerleştirdikleri sandıklardan çıkışları ve zamanla faşizme varacak hale gelen ilişkilerinin ardında açık yara gibi duran Ortadoğu‘nun kanlı topraklarına tanık oluyoruz.

Günümüz insanlığının görmezden geldiği trajedilerden biri olarak kabul edilen ve kapitalist ülkelerin, ucuz insan, ucuz emek olarak yaklaştığı mültecilerin bir büyük dramının yer aldığı oyun sorularla bizi karşılıyor:  Her gün yüzlerce kişi; açlık ve susuzluğu göze alarak botlarla, teknelerle, trenlerin yüklüklerinde, araçların depolarında, kamyon lastiklerinin içinde havasızlıktan ölmeyi göze alacak kadar kötü şartlarda kurtulmak istedikleri hayatı gittikleri yerde bulabilecekler mi? Daha iyi bir hayat var mı? Bu insanları her gün onlarca insanın öldüğünü bile bile her şeylerini satarak bu yolculuğa çıkaran ne? İnsan neyle, nerede, nasıl yaşar? Savaşın ve bu kara umudun yolcuları kimler?

Aslı İçözü, Bensu Orhunöz, Cem Baza, Çağlar Yiğitoğulları, Gürol Güngör, Hüseyin Köroğlu, İskender Bağcılar, Ümit Bülent Dinçer, Yiğit Ali Uslu, Zeki Yıldırım rol alırken akılda kalıcı sahne tasarımı ve kostüm tasarımı Barış Dinçel, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, koreografi Yasemin Gezgin, efekt Ersin Aşar‘a ait oyunun yönetmen yardımcılığını Damla Cangül, Nurdan Kalınağa, Onur Şirin, Canan Kübra Birinci üstlenmiş.

KAYNAK: NTV SANAT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here