Senfoniden ‘teremin’ konseri

71
5abb98e7eb10bb037c423a73

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO), Hollandalı ‘teremin'(Theremin) sanatçısı Thorwald Jorgensen ile soprano Ayşe Şenoğul’un katılımıyla konser verecek.

5abb98e7eb10bb037c423a73
İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra şefi Tolga Taviş’in yöneteceği konser, 29 Mart Perşembe saat 20.30’da Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda, 30 Mart Cuma saat 20.30’da da Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda verilecek. Konserde, Hollandalı teremin sanatçısı Thorwald Jorgensen, popüler eserlerden oluşan renkli repertuarıyla izleyicinin karşısına çıkacak. Genç soprano Ayşe Şenoğul da sözleri Şefik Kahramankaptan’a, bestesi İsmail Sezer’e ait ‘Yeraltı Kraliçesinin Şarkısı’ adlı eseri yorumlayacak.
‘TEREMİN’ NEDİR?
‘Teremin’, 1900’lü yılların başında aynı zamanda amatör viyola sanatçısı olan radyo mühendisi Lev Sergeyeviç Termen’in gaz yoğunluğunu ölçmek için üzerinde çalıştığı aygıtın müzik aleti olarak kullanılabileceğini fark etmesi ve geliştirmesiyle ortaya çıktı, daha sonra kullanımı yaygınlaştı. İlk elektronik enstrüman olarak kabul edilen ‘teremin’ uzaysal ses rengi ve geniş olanaklarıyla film müziklerinde de çokça kullanılıyor.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here