Türkiye’nin ‘insan hakları’ filmi çekildi

44

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, işkence ve kötü muameleyle mücadele etmek amacıyla kurulan TİHK, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini konu alan bir film hazırladı.

Türkiye-nin-insan-hakları-filmi-çekildi

İnsan haklarının korunmasına, geliştirilmesine ve ihlallerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, işkence ve kötü muameleyle mücadele etmek amacıyla 2012’de resmi olarak kurulan Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK), hak ihlallerini konu alan bir film hazırladı.

Barış Pirhasan ve Erdem Tepegöz gibi isimlerden oluşan 5 yönetmenin çektiği kısa filmlerinin bir araya getirilmesiyle hazırlanan “Kıyıdakiler” filmi, insan hakları ihlallerine ilişkin resmi kurumlarca yaptırılan ilk sinema filmi özelliği taşıyor. Film, 13 Nisan’da İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek.

TİHK’in yürüttüğü “İnsan Hakları Kurullarının Desteklenmesi ve Kadın Hakları Projesi” (İNKAP) Koordinatörü Ekin Bozkurt Şener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliğince desteklenen projenin 2014’te başladığını belirterek, proje kapsamında kadın hakları alanında da farkındalık ve bilinç artırma çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Şener, bu kapsamda “Kıyıdakiler” filminin hazırlandığını ifade ederek, “Amacımız bir taraftan hem insan haklarının korunması ve güçlenmesi hem kadın haklarının görünürlüğü açısından Türkiye genelinde yürütülen çalışmalara katkı sağlamak. Film ilginç bir çalışma oldu. Bir kamu kurumu düzleminde ilk defa insan haklarıyla ilgili uzun metrajlı sanat filmi hazırlanıyor. İnsan haklarını kamu kurumu bünyesinde sanatsal bir bakış açısıyla ele alıyorsunuz. Önem verdiğimiz bir çalışmaydı.” dedi.

İnsan haklarını anlatan 5 hikaye

Yapımcı ve yönetmen Erdem Tepegöz de filmin bir yıllık çalışma sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

Seçilen öyküleri Ceyda Aşar’ın senaryolaştırdığını ifade eden Tepegöz, yönetmenler Barış Pirhasan, Alphan Eşeli, Melisa Önel, Ramin Matin’in ve kendisinin çektiği 5 ayrı öyküyü bir araya getirdiklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here