Uzak kıtanın büyülü gerçekleri

76

Luis Sepulveda

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Latin Amerika’nın Kesik Damarları-Latin Amerika Edebiyatı Seminerleri’nde, uzak kıtanın ‘büyülü gerçekçi’ edebiyat akımı tüm yönleriyle ele alınacak.

Gabriel Garcia Marquez, Carlos Fuentes, Mario Vargas Llosa, Isabel Allende.. Onlar Latin edebiyatının dünyada parlayan yıldızları. Ülkemizde de hatırı sayılı bir okur kitlesine sahipler. Latin Amerika edebiyatı, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Bunda, uzak kıtanın, dünya çapında ödüllü yazarlar çıkarmış olmasının büyük rolü var. İşte şimdi Latin edebiyatına daha yakından vakıf olmak isteyenler için bir fırsat var. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Can Yayınları’nca düzenlenecek olan 7 haftalık seminerler zincirinde Latin edebiyatında bir döneme damgasını vurmuş olan yazarlar ve Büyülü Gerçeklik akımı masaya yatırılacak. Seminerlerde alanında uzman isimler konuşmacı olarak yer alacak. Yarın başlayacak olan program için 8 aydır hummalı bir çalışma yürüttüklerini söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim Direktörlüğü Sanatsal Projeler Uzmanı Defne Yasak, seminer süresini 7 hafta olarak belirlediklerini söyledi. Yasak, ilk dersi de 30 Nisan’da Latin Amerika Edebiyatı’nın dünyaca ünlü Şilili Yazarı Luis Sepulveda’nın vereceğini belirtti. Yasak, etkinlikte, Adnan Özer’in Luis Sepulveda ile Latin Amerika Edebiyatı üzerine bir söyleşi gerçekleştireceğini, Murat Belge’nin Gabriel Garcia Marquez’i, Semih Gümüş’ün Jorge Luis Borges’ten hareketle Latin Amerika öykücülüğünü, Münir Göle’nin Türkçe’ye çevrilmemiş Latin yazarlardan yola çıkarak Latin Amerika coğrafyasını, Cevat Çapan ve Olcay Öztunalı’nın Latin Amerika şiiri ve sanatını ve Cemal Bali Akal’ın Latin Amerika’nın tarih ve edebiyatını konu alan  seminerler vereceğini anlattı.Programa katılımın herkese açık olduğunu vurgulayan Yasak, seminerlerin Bilgi Üniversitesi’nin Eyüp’teki Santral Kampüs’ünde gerçekleştirileceğini söyledi. Seminerlerin 7 hafta boyunca her Cumartesi günü yapılacağını ve katılım bedelinin 420 TL olduğunu belirten Yasak, İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunlarına, çalışanlarına ve öğrencilerine yüzde 50, diğer öğrenci ve öğretmenlere yüzde 40 indirim yapılacağını kaydetti.

Programa katılmak isteyenlerin Bilgi Üniversitesi Bilgi Eğitim Departmanı’ndan kayıt işlemlerini yaptırmaları gerektiğini hatırlatan Yasak, ‘’Bu program bir edebiyat programı olarak görünse de program değerli konuşmacıların katkılarıyla, katılımcıların edebiyatla birlikte tarih, coğrafya, psikoloji, sosyoloji gibi birçok alanda bilgi sahibi olmalarını sağlayacak. Programın sonunda katılımcı belgesi de verilecek’’ dedi.

kaynak:http://www.stargazete.com/kultursanat/uzak-kitanin-buyulu-gercekleri-haber-347747.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here